Menu Zavrieť

Diagnostika podľa jazyka – čo v tele, to na jazyku

Poznáte to, prídete k lekárovi a ten Vám povie: ,,urobte mi veľké ááá“! a vy usilovne plazíte jazyk. Niečo podobné Vás čaká i pri diagnostike tradičnej čínskej medicíny len s tým rozdielom, že jazyk budeme študovať o niečo podrobnejšie (možno si ho aj odfotíme .

Stav jazyka – jeho farba, veľkosť, povlak, ryhy, červené bodky a iné nálezy nám poskytujú obrovské množstvo dôležitých informácií pri diagnostike. Ukazuje nám podozrenie na vážnejšiu patológiu či naopak môže úplne vyvrátiť pracovnú diagnózu. Na jednotlivé časti jazyka (napr. špička, okraje, koreň..) sa premieta stav orgánov, no všímame si aj celkový dojem, napr. jeho vychýlenie či tras.

Diagnostika podľa jazyka tradičnou čínskou medicínou

Kam až siaha história tejto diagnostickej metódy? Na akých princípoch je založená?

Diagnostika jazyka je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny a tento typ vyšetrenia poznáme asi 2000 rokov (Vnútorná kniha žltého cisára sa datuje dokonca až 2700 p.n.l.). Zakladá sa na princípoch starej taoistickej filozofie yinu a yangu, kedy zdravie vnímame ako dosiahnutie rovnováhy medzi obidvomi protipólmi. Vyšetrenie je založené na pozorovaní čo i len najmenších možných patologických javoch na jazyku, čím sa dopĺňa základná diagnostika dotazovaním a odberu pulzu a aj vďaka jazyku vieme presnejšie určiť príčinu ochorenia.

Čo všetko o  zdraví, prezradí náš jazyk?

Jazyk má veľkú výhodu, že nám ukazuje čo sa deje v tele tu a teraz. Je to niečo ako mini monitor, ktorých nám ukazuje na prevládajúcu patológiu v určitých častiach tela, vie nám ukázať či sme vyčerpaní, príliš napätí, stav akútnych ochorení, či v tele máme parazitárny infekt, dokonca určité znaky vedia indikovať možné onkologické ochorenia a ešte mnoho ďalších problémov. Diagnostika však ukazuje len na určité tendencie, napríklad ak máme začervenanú špičku jazyka tak ide o možné problémy so srdcom alebo akumuláciu nespracovaných a ,,prehriatych“ emócií, preto sú dôležité aj ďalšie časti celkovej diagnostiky aby sme určili príčinu choroby.

Ako sa diagnostika robí? Na čom je založená?

Diagnostika je založená na pozorovaní jazyka. Pacient na niekoľko sekúnd vyplazí jazyk (najlepšie pred čistením zubov a vypití kávy), pričom terapeut si všíma veľkosť, farbu, tvar jazyka, povlak – jeho farbu, výpadky a celkové rozloženie, ryhy či nadmerne začervenané alebo bledé papilky. Dôležitý je aj celkový tonus jazyka, jeho tras a možné odtlačky po zubov. Jazyk si aj fotíme aby sme vedeli porovnať progres v liečbe pri ďalších sedeniach.

Ako má vyzerať zdravý jazyk?

Zdravý jazyk by mal byť ružovkastý s miernym bielym povlakom, ktorý nie je ani suchý asi príliš vlhký či žltý. Povlak môže byť na koreni jazyka mierne hrubší, na špičke a okrajoch zas tenší, no telo jazyka by cez neho malo akoby presvitať. Ďalej by nemal mať červené bodky, ryhy a nemal by byť veľmi bledý, červený či mapovitý. Skúste na seba do zrkadla vyplaziť jazyk a pozrieť si ho, máte zdravý jazyk?

Silný biely povlak – akumulácia vnútornej vlhkosti, symptomaticky sa môže prejavovať ako zahlienenie, gynekologický výtok, kašovitá stolica či žalúdočné ťažoby, ťažoba svalov, únava. Je to pomerne častý symptóm oslabenia dráhy sleziny alebo napadnutia vonkajšou škodlivou, možná príčina je aj konzumácia zachladzujúcej stravy.

Žltý povlak – akumulácia vlhkej horkosti, symptomológia je podobná ako pri bielom povlaku, môže však ukazovať na črevnú dysbiózu, parazitárny infekt, žalúdočné problémy, mykózy, zápal a pod. Vzniká často po antibiotikách.

Červené okrajehorkosť v dráhe pečene, môže okrem iného ukazovať na zvýšenú tenziu v organizme, potlačené emócie (najmä hnev), návaly v hornej časti tela, bolesti hlavy a dokonca aj pálenie žáhy. Možnou príčinou je často nadmerný stres, konzumácia príliš korenených a štipľavých jedál alebo alkoholu, u žien sa objavuje aj v menopauze.

bledý jazyknedostatok krvi – ukazuje nám symptómy nedostatku ako vyčerpanosť, únavu, padanie vlasov, závrate po postavení, bledú pleť, lámavé nechty či mentálnu neukotvenosť a nespavosť. Príčinou je oslabenie orgánov podieľajúcich sa na krvotvorbe, ktorými sú podľa TCM dráhy sleziny, pečene a obličiek.

Otlačky zubov po stranách – slabosť qi (čchi) sleziny, možné prejavy sú kašovitá stolica, ťažoba končatín, sklony k nadmernému zacyklenému mysleniu, tráviace problémy, nafukovanie, pokles orgánov, obezita, nadmerné menštruačné krvácanie a množstvo ďalších prejavov. Slezinu si oslabujeme dlhým sedením, zachladzujúcou stravou, čokoládou a vo všeobecnosti nepravidelnosťou v našej životospráve.

autor: Mgr. Lucia Košíková