Každý tvor na Zemi potrebuje spánok – je to časť dňa kedy dochádza k hlbokej regenerácii, obnove buniek a tkanív nášho tela, aby sme ďalší deň mohli začať opäť plnými silami a sviežou mysľou. Je to nevyhnutná premena tlmiaca naše vedomie v ktorej mozog zostáva činný – usporiadava, triedi a vyhadzuje nazbierané informácie či spomienky počas dňa.Nespavosť sa preto podpisuje nie len na únave, ale aj na rade ďalších funkčných porúch fungovania nášho tela. Nekvalitný spánok zhoršuje stav našej nálady a máme väčší sklon k úzkostiam. Dlhodobé…
Padanie, mastnota, lupiny, strata lesku či pevnosti vlasov – toto všetko sú prejavy vnútornej nerovnováhy nášho tela. Vlasy ju len odzrkadľujú. Kozmetické prípravky nám možno pomôžu zlepšiť estetický vzhľad vlasov, no nedokážu ich hĺbkovo vyživiť (i keď sa to pri mnohých často uvádza). Vlasy sú z pohľadu tradičnej čínskej medicíny tzv. ,,výhonkom“ energetickej dráhy obličiek (manifestuje sa tu pritom genetický faktor). Ich výživa závisí podľa čínskej medicíny od celkového stavu krvi – či je jej v tele dostatok aj na vyživenie periférie (t.j.…
Čo moderných ľudí priťahuje na tisíce rokov starej čínskej medicíne? Ako ste sa k nej dostali vy? Myslím si, že našu západnú civilizáciu priťahuje pokora východu a rešpekt k jej tradíciám a medicíne. S Čínou nezdieľame veľa spoločnej histórie a z tohto dôvodu vieme aj veľmi málo o tom, ako sa pozerá čínska medicína na zdravie človeka. V súčasnosti nás však tento smer obzvlášť priťahuje vďaka svojej prírodnej liečbe, vnímaním človeka ako celku a hľadaním príčiny choroby. Zaujíma nás aj pohľad čínskej medicíny na stravovanie, ktoré je naozaj v mnohom odlišné…
Aká je vlastne príčina vzniku sezónnych peľových alergií? Dá sa tento typ alergie aj doživotne odstrániť? Na pochopenie príčiny, prečo vlastne peľová alergia vzniká sa vieme pozrieť bližšie očami tradičnej čínskej medicíny. Poďme postupne – problém je vlastne odozva nášho imunitného systému, ktorá reaguje na peľ. Táto neprimeraná reakcia je len dôsledok nedostatočnej činnosti systémov orgánov, ktoré nám imunitu vytvárajú. Podľa TČM sú týmito orgánmi obličky, slezina a pľúca. Pokiaľ ich nebudeme systematicky posilňovať, tak riešením bude len opakované potláčanie symptómov…
Návaly, potenie, nespavosť, emočná labilita, hypertenzia, menopauza (posledná menštruácia) a množstvo ďalších symptómov môžu sprevádzať obdobie veľkej hormonálnej zmeny počas klimaktéria. V organizme ženy dochádza najmä k poklesu estrogénu (ženský pohlavný hormón), čo z pohľadu TČM vnímame ako patológiu úbytku Yinu (výživa, krv, tekutiny), ktorý v tele môže spôsobiť patológiu ,,Xu Re“ – patologickej horúčavosti a následne vznikajú návaly v hornej časti tela. Teplo svojou vysušujúcou a odstredivou povahou vyvoláva potenie a ďalšie nepríjemné symptómy. V mojej praxi predpisujem pacientkám prevažne bylinnú liečbu vo forme čínskych bylinných odvarov, ktorá…
Akné a problematická pleť Začervenaná a mastná pokožka, čierne bodky, hnisajúce pustuly, komedóny – takmer každého z nás už postihol nemilý ,,vedľajší efekt“ puberty. Určitým stupňom aknóznej pleti trpia až traja zo štyroch dospievajúcich ľudí, pričom tento stav môže v juvenilných formách pretrvávať aj po tridsiatke. Príčiny vzniku akné sú rôzne – dedičnosť, nesprávna strava, stres, lieky – no predovšetkým zmeny hormonálnej hladiny a vzostup hladiny androgénov (mužských pohlavných hormónov) u mužov aj žien. Androgény majú vplyv na vývin sekundárnych pohlavných znakov u mužov, no spôsobujú…