Menu Zavrieť

Moja cesta k tradičnej čínskej medicíne (rozhovor)

Čo moderných ľudí priťahuje na tisíce rokov starej čínskej medicíne? Ako ste sa k nej dostali vy?

Myslím si, že našu západnú civilizáciu priťahuje pokora východu a rešpekt k jej tradíciám a medicíne. S Čínou nezdieľame veľa spoločnej histórie a z tohto dôvodu vieme aj veľmi málo o tom, ako sa pozerá čínska medicína na zdravie človeka. V súčasnosti nás však tento smer obzvlášť priťahuje vďaka svojej prírodnej liečbe, vnímaním človeka ako celku a hľadaním príčiny choroby. Zaujíma nás aj pohľad čínskej medicíny na stravovanie, ktoré je naozaj v mnohom odlišné od nášho európskeho štýlu. Pokoj mysle a emočná rovnováha sú samozrejme aspekty, ktoré duša prepracovaného a vystresovaného západného človeka nevyhnutne potrebuje a o to sa tento smer liečby stáva pre nás atraktívnejší.

Moja cesta k štúdiu čínskej medicíny bola asi intuitívna. Asi prvou indíciou bola kniha o taoizme, ktorá sa ku mne dostala keď som mala 17 rokov. Hoci taoizmus patrí do skupiny čínskych filozofických a náboženských sústav, jeho dualistické vnímanie sveta vytvorilo základ diagnostiky v čínskej medicíne. Vnímanie človeka ako súčasť premeny dynamických prírodných cyklov, pochopenie pojmu ,,Qi“ – energia, ktorá je podstatou všetkého živého ma už vtedy fascinovali natoľko, že keď som sa vďaka liečbe ekzému dostala do ordinácie čínskej medicíny a dozvedela o Inštitúte TCM v Prahe, moja voľba bola jasná. Pred ôsmymi rokmi som s rozhodla stať terapeutkou TCM, čomu sa dnes po škole už takmer tri roky aktívne venujem.

Na aké ochorenia sa v praxi zameriavate a s akými výsledkami?

V praxi sa nezameriavam na konkrétne ochorenia. Čínska medicína vníma telo na vysoko celostnej úrovni a tým pádom sa musíme vedieť pozrieť očami terapeuta na akúkoľvek nerovnováhu v tele. Výnimku tvoria len onkologické ochorenia, na ktoré sa ako terapeuti v našich podmienkach nezameriavame (aspoň ja nie), vieme však poskytnúť účinnú podpornú liečbu popri chemo/rádioterapii tým, že pacientovi pomáhame imunostimuláciou, regeneráciou a liečbou bolesti. Ak mám byť trochu viac konkrétna tak vo všeobecnosti mám dobré výsledky s liečbou gastrointestinálneho traktu (dnes enormne rastúci výskyt histamínovej intolerancie), pohybového ústrojenstva, menopauzálnych symptómov, kožných ochorení a s liečbou úzkostných stavov či  bežných detských chorôb.

Aké metódy pri práci používate? Mohli by ste ich bližšie opísať? Prečo sú účinnejšie ako napríklad mnohé medikamenty z lekární?

 (Základom je diagnostika čínskej medicíny, ktorá je overená stáročiami a navrhnutá tak, aby sme zistili príčinu ochorenia. Pacienta diagnostikujeme pohľadom, dotazovaním, diagnostikou jazyka a pulzu. Podľa nálezu určujem vhodný typ a postup liečby. Najčastejšie predpisujem individuálnu bylinnú zmes vo forme odvaru, tabliet alebo granulátu, ktorý nám vyrába naša ,,bylinkáreň“ a zároveň centrálny sklad čínskych bylín. Rozdielom oproti klasickým výživovým doplnkom z lekárne je, že zmes je postavená na mieru pre pacienta, počas liečby sa dá modifikovať a je určená nie len na zmiernenie symptómov ochorenia, ale lieči sa aj koreň choroby. Bylinky sa často užívajú dlhodobejšie, z praxe je priemerná minimálna doba liečby cca 3 mesiace.  Ďalšími terapeutickými postupmi sú akupresúra, akupunktúra, masáže Tui Na a Qua Sha, moxovanie, zdravotné cvičenia Qi Gong a u nás už známe bankovanie. Všetky tieto postupy sa takisto zameriavajú na liečbu príčiny choroby, len iným spôsobom ako byliny. Výhodou je, že cez systém pôsobenia na akupunktúrne body vieme obísť tráviaci systém (bylinky užívame peroálne), čo v určitých prípadoch môže byť výhoda. Spomínané metódy liečby sa výborne dopĺňajú a spolu tvoria naozaj unikátny medicínsky liečebný komplex.

S akými problémami za vami najčastejšie prichádzajú Slováci? Mohli by ste opísať aj nejaký konkrétny prípad? – ideálne prípad pacienta, ktorému nedokázala pomôcť západná medicína.

Najčastejšie za mnou prichádzajú pacienti, ktorých zdravotný problém západná medicína nevedela riešiť. S čím najčastejšie prichádzajú Slováci je ťažko zodpovedať, ale z mojej praxe sa stretávam relatívne často s generalizovanou úzkostnou poruchou, imunitnými poruchami a gastrointestinálnymi problémami. Pred zhruba pol rokom prišla ku mne pacientka s ťažkým stavom ulceróznej kolitídy (autoimunitný zápal sliznice hrubého čreva), ktorá bola už zaradená do biologickej liečby a stav sa udržiaval najmä kortikoidmi. Dnes je už bez akejkoľvek farmakologickej liečby, dodržiava upravenú stravu a cíti sa dobre. Kolonoskopia taktiež nepreukázala nález choroby. Ja sa k prognózam liečby často staviam veľmi opatrne, ale jednoducho nemám rada spojenie nevyliečiteľná choroba. Rada by som ešte zdôraznila jeden

Vždy ma zaujímalo, ako napríklad zmeny na jazyku dokážu predpovedať chorobu… alebo tvar ucha, zmeny na uchu – venujete sa aj takejto diagnostike?

Jazyk je veľmi dôležitý diagnostický nástroj v čínskej medicíne, dokonca bez neho by bolo takmer nemožné určiť správnu príčinu choroby. Všímame si okrem iného jeho tvar, veľkosť, farbu, stav papíl, povlak – jeho farbu, hrúbku a rozmiestnenie. Všetky tieto atribúty nám pomáhajú definovať ,,mriežku“ do ktorej dopĺňame všetky informácie z celkovej diagnostiky. Jazyk nám ukazuje stav ktorý je tu a teraz, ale môže zobraziť aj chronické problémy. Zdravý jazyk je naružovelý s jemným bielym povlakom, cez ktorý takmer presvitá telo jazyka, nemá odtlačky po zuboch, ryhy, tras či začervenanie. Ak na nás pacient vyplazí napríklad veľmi červený jazyk s hlbokými ryhami a hrubým nažltlým povlakom tak niečo nie je v poriadku, dokonca môže ísť aj o vážnu patológiu.

Akým spôsobom odstraňujete povrchové kŕčové žily – metličky? V Číne existuje na tento problém jednoduchý spôsob liečby – povrchové kapiláry sa jemne napichnú a nechajú vykrvácať, vytvorí sa často modrinka a metličky zmiznú. Inak podobne sa liečia aj varixy technikou ohňovej ihly – cieva sa ihlou rozruší na niekoľkých miestach a nechá vykrvácať. Toto však v našich podmienkach nerobíme.

Čo všetko možno liečiť pomocou akupunktúry? Prečo akupunktúra niekedy funguje perfektne (napríklad aj pri kostných výrastkoch?) a inokedy na ňu pacient vôbec nereaguje?

Akupunktúra má veľmi široký liečebný zámer – od liečby bolesti pohybového aparátu až po liečbu depresie. To ako pacient reaguje je naozaj veľmi individuálne a myslím si, že sa to nedá nikdy dopredu určiť. V Číne sa napríklad po diagnostike automaticky predpisuje aspoň 10 akupunktúr a pokiaľ by liečba nezabrala alebo by výsledok nebol uspokojivý tak sa predpíše ďalších 10 so zmenenou zostavou bodov. Ak aj po tejto terapii patológia nezmizne tak sa skúša samozrejme aj bylinná liečba a iné metódy.  U nás si myslím prevláda dogma akupunktúry len ako liečby bolesti či neplodnosti, to je však len malý výrez z jej celkového prínosu pre zlepšenie kvality nášho zdravia.

Rozhovor dostupný aj na: https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000660/1658709/Terapeutka-Lucia-Kosikova-o-tradicnej-cinskej-medicine–Chorobu-odhali-vyplazeny-jazyk